Math problem on multiplication : correction of exercises in sixth grade

Sommaire de cette fiche

Math problems on multiplication.Corrected sixth grade math problems on multiplication.

EXERCISE 1
a. 25 + 5 = 30
It has 30 €.
b. 25 – 5 = 20
He has 20 € left.
c. 25 × 5 = 125
In 5 months, she will have 125 € at her disposal
d. 25 × 5 = 125
After 25 weeks, Alice will have €125.
The 5 other sisters will also have 125 € each.
125 × 6 = 750
The 6 sisters have a total of 750 €.
In addition each girl 25 € at the end of this period:
25 × 6 = 150
750 + 150 = 900.
The 6 sisters will have 900 €.
BALANCE SHEET:
6 × (25 × 5) + 25 × 6 = 6 × 125 + 150 = 900
EXERCISE 2
a. He lost 3 kg per month for 4 months:
3 × 4 = 12
He loses 12 kg.
b. 97,3 – 12 = 85,3
It will weigh 85.3 kg.
BALANCE SHEET:
97,3 – (3 × 4) = 97,3 – 12 = 85,3
EXERCISE 3
a. 27 + 15 + 6 = 42 + 6 = 48
The equipment costs 48 €.
b. For 16 players: 48 × 16 = 768
This will cost 768 €.
c. 150 + 60 = 210
The amount of aid and grants is 210 €.
768 – 210 = 558 €
The trainer will have to pay 558 €.
BALANCE SHEET:
16 × (27 + 15 + 6) – (150 + 60)
= 16 × 48 – 210 = 768 – 210 =558
EXERCISE 4
Sales amount: 2 × 10 = 20
100 + 20 = 120
The budget amounts to 120 M€.
Purchase balance: 4 × 15 = 60
120 – 60 = 60
The final budget is 60 M€.
BALANCE SHEET:
100 + (2 × 10) – (4 × 15)
= 100 + 20 – 60 = 120 – 60 = 60
EXERCISE 5
a. 87 + 79 = 166
It will have 166 pekomen.
b. 33 + 65 = 98
166 – 98 = 68
He still has to find 68 pekomen.
c. 30 minutes per character (or 2 characters per hour)
Half of 68 is 34.
It will take 34 hours of playing time.
EXERCISE 6
a. 6 + 1,5 + 2 = 9,5
Each child pays 9,50 €.
b. 5 + 3 = 8 : there are 8 children in all.
9.5 × 8 = 76 They will pay 76 €.
c.
Price of the soda : 1,5 + 0.25 = 1,75 , that is 1,75 €.
Price of the ice cream : 2 + 0.25 = 2,25 , that is 2,25 €.
5,50 + 1,75 + 2,25 = 9,50
Each child would have paid 9,50 €.
d. 9.5 × 8 = 76 They will also pay €76.
EXERCISE 7
RATE A : The phone at 49 € with a subscription at 26 €/month for 24 months.
For 24 months: 26 × 24 = 624
With the phone: 624 + 49 = 673
The cost price is 673 € for 24 months.
RATE B: The phone at 149 € with a subscription at 37 €/month for 12 months.
For 24 months: 37 × 24 = 888
With the phone: 888 + 149 = 1 037
The cost price is 1 037 € for 24 months.
RATE C: The phone without subscription at 399 €.
What is the cost of the subscription?
EXERCISE 8
From the 1st to the 10th ticket purchased: 6 € per session.
From the 11th to the 20th ticket purchased: 5,50 € per session.
From the 21st ticket purchased: 5 € per session.
a. The person who goes to the movies 5 times will pay :
6 × 5 = 30 or 30 €.
b. The person who goes to the movies 18 times will pay :
(6 × 10) + ( 5,5 × 8) = 60 + 44 = 104
or 104 €.
c. The person who goes to the movies 32 times will pay :
(6 × 10) + (5,5 × 10) + (5 × 12) = 60 + 55 + 60
= 115 + 60 = 175
or 175 €.

Title:
Math problem on multiplication

Correction:

Math problems on multiplication.Corrected sixth grade math problems on multiplication.

Type:

Level :

The exercises in the sixth grade

After having consulted the answer key of this math problem on multiplication in the sixth grade, you can go back to the exercises in the sixth grade

Cette publication est également disponible en : Français (French) Español (Spanish) العربية (Arabic)

Other documents in the category corrected by

Other forms similar to math problem on multiplication : correction of exercises in sixth grade.
• 91
The answer key to the math exercises in 3ème on trigonometry in the right triangle. Apply the sine, cosine and tangent formulas to calculate the length or measure of an angle. Exercise 1: we know that ; ; and . Calculate the perimeter of triangle ABD. Round the result to…
• 83
The answer key to the 4th grade math exercises on statistics and average in 4th grade. Know how to determine the median of a population and the character. Work on the classes of a continuous quantitative character. Exercise 1: 1) The entry [15;20[ refers to employees with 15 to 20…
• 83
Exercises with Scratch in order to work on the algorithm and programming part for the students of fifth grade in cycle 4. Assimilation of the different commands and bricks and understanding of algorithms. Exercise 1: Where is the cat when you click on the block? I click on but the…

Les dernières fiches mises à jour.

Voici les dernières ressources similaires à math problem on multiplication : correction of exercises in sixth grade mis à jour sur Mathovore (des cours, exercices, des contrôles et autres), rédigées par notre équipe d'enseignants.

On Mathovore, there is 13 624 788 math lessons and exercises downloaded in PDF.

Mathovore

FREE
VIEW